Jednoduchý detox – Očistiť telo, vyprázdniť myseľ

13.06.2014 22:56

Jednoduchý detox – Očistiť telo, vyprázdniť myseľ

Každý dobre vie, aké je upratovanie dôležité. Upratovanie, čistenie, zbavovanie sa starých-nepotrebných alebo zničených vecí. Každodenné malé upratovanie, upratovanie raz do týždňa, raz do mesiaca, veľké jarné alebo predvianočné. Alebo jednododucho, keď to na nás príde. A presne to isté potrebujeme aj my. Vypratať z tela všetok ten „neporiadok“, ktorý sa tam počas rokov nazbieral a každým dňom sa zväčšuje.

Tak ako telo, aj myseľ potrebuje vypratať. Koľko všeliakých „vecí“ nám denne prejde myslou? Denne? Za pár hodín, za hodinu, minútu, za sekundu! A čo z toho sú naozaj naše myšlienky? Čo z toho naozaj potrebujeme? Pod neustálym  návalom myšlienok strácame samy seba. Toľko myslíme, míňame energiu na zbytočnosti, že zabúdame čo sme vlastne chceli, čo bolo to prvé? Čo som, kto som? A čo vlastne chcem?

Vyprázdniť myseľ

Sadnite si, zavrite oči a skúste ne-myslieť. Pozorujte svoje myšlienky ako prichádzajú a odchádzajú. Pozorujte ich akoby z diaľky, ako keď sa z brehu pozeráte na tečúcu rieku. Vidíte prichádzajúcu vodu, na sekundu je tesne pri vás, ale v druhej sekunde je preč. Ste pozorovateľom prúdu myšlienok. Najskôr sa možno načiahnete za tou vodou-myšlienkou a spadnete do nej-zamyslíte sa, ale vždy sa nejako znova dostanete na breh, aby ste znovu len pozorovali. Treba len skúšať – trpezlivosť (a vytrvalosť ) ruže prináša. Pozorujte a jedného dňa zistíte, že tam nič nie je, zrazu máte v hlave prázdno. Zvláštny pocit. Najskôr to prázdno bude veľmi krátke, možno len taký záblesk, ochutnávka a je len na vás, či sa vám to zapáči a budete chcieť skúšať predĺžiť to.                                                                                             Ak vás nebaví meditovať, zoberte si pero a papier a vypíšte svoje myšlienky na papier. Všetko, tak ako vám to príde a prichádza. Alebo ich vykreslite, vymalujte, vyspievajte, vybehajte, vytancujte-vyjadrite telom čo máte v hlave. Nech sú to rôzne pohyby, skákanie, grimasy, zvuky, dupot, plač, krik. Dajte to zo seba von. Vyprázdňujte dovtedy až tam bude prázdno. A niekedy je zaujímavé si prečítať, čo ste to tam vlastne popísali. Ale to netreba, môžete to rovno aj spáliť-vyhodiť. A tak nejak sa vyprázdňuje myseľ.

Očista tela

Je veľa rôznych spôsobov ako si urobiť takú očistu. Nájdete ich všade možne v knihách, na internete, u známych.... Treba len vyskúšať, ktorá je tá pravá pre vás. Môžete sa raz do týždňa postiť, alebo raz do mesiaca, čiže hladovať-nič nejesť. Alebo si robiť očistné dni – napríklad jete iba ovocie alebo iba zeleninu. Tie vám dokonale prečistia črevá, ale jeden deň bude asi málo, keď zvážite koľké roky sa im poriadnej očisty nedoprialo a čo všetko sa tam nazbieralo. Najlepšie by bolo zmeniť alebo upraviť jedálniček a teda aj životný štýl tak, aby sa telo mohlo postupne očistiť samé. Ale to sa nie každému pozdáva a chce pokiaľ je ako-tak v poriadku. Akonáhle u človeka prepukne vážnejšia choroba alebo problém, tam je zmena nevyhnutná až by som povedala život zachraňujúca.

 

Takže zopár tipov:

 • Jednorázové očisty
 • Pravidelné očisty
 • Pôst – 1 až 3-dňový (dlhší pod lekárskym dozorom alebo v rukách skúseného odborníka)
 • Zaradenie rôznych detoxikačných doplnkov výživy do jedálnička
 • Vyššia konzumácia zásaditej potravy, surovej zeleniny a ovocia, poprípade čerstvých štiav
 • Kombinácia potravín + nerobiť si z tela odpadkový kôš
 • Dostatok pohybu na čerstvom vzduchu- v prírode ale aj viac pohybu, pri ktorom sa riadne vypotíte
 • Dychové cvičenia
 • Pravidelné zásadité alebo detoxikačné kúpele, návštevy sauny, nadparovanie sa, kúpele nôh
 • Kefovanie kože na sucho
 • Obmedziť používanie „chemikálií“, či už v kozmetike, v čistiacich prostriedkoch, v potravinách
 • Dodržiavať pitný režim – čistá voda + zásadité čaje
 • Obmedziť a postupne až vylúčiť príjem škodlivých, návykových a toxických látok ako aj potravín (cukor, soľ, cigarety, alkohol, káva a čierny čaj...)
 • Znížiť príjem živočíšnych bielkovín (mäso, mlieko, syry, vajíčka – hlavne ľudia s problémami s pečeňou a obličkami)
 • Odstrániť stres, hnev, strach a ich príčiny. Čiže odstrániť alebo zmeniť to negatívne v živote a nahradiť to tým pozitívnym
 • Viac sa usmievať a robiť veci, pri ktorých ste šťastní
 • Dopriať si relax – nech sú to akékoľvek masáže, kúpele, prechádzky, rôzne terapie pre telo i dušu
 • Mentálna alebo emocionálna práca (očista)
 • Postupná zmena stravovacích návykov aj celkového spôsobu života (myslenia, cítenia, konania...)

 

Spôsobov ako si pomôcť prečistiť telo i myseľ je véééééľmi veľa. Jedni vravia to, druhí tamto a tretí tamtoto. V niektorých veciach si až odporujú, takže je na nás aby sme vyskúšali čo nám sedí. V ďalších článkoch sa  postupne podrobnejšie rozpíšem a tiež ak máte nejakú vašu obľúbenú očistu, potravinu, doplnok, postreh, zaujímavosť... napíšte nám o tom.

Avšak zatiaľ si môžete urobiť napríklad takýto odľahčujúci deň:

 • Ako prvé ráno vypijete pohár teplej (prevretej) vody, chvíľku na to lyžičku čistého za studena lisovaného olivového oleja, poprípade znova zapiť vodou (osobne nemám rada tú chuť, ale je zdravučký)
 • Na raňajky si pripravíte ovocnú misu, ale tu pozor na kombinácie ovocia. A nie, že držím diétu, tak si dám jeden-dva kúsky. Plnú misu! Koľko sa do vás zmestí, ale samozrejme nie na silu. Hľadovanie tu nemá zmysel a z ovocia určite nepriberiete.  Jablká osamote, môžete si ich aj rozmixovať na kašičku, idú tak lepšie dolu krkom.

Sladké ovocie zvlášť-napr. banány s hruškami. Kyslé ovocie zvlášť- citrusy – pomaranče, grepy, mandarínky... Citrusy sú podľa E. Cayceho najlepšie na raňajky-ako prvé jedlo dňa. A melóny sa jedia tiež osobitne. A hlavne ovocie jedzte vždy osamote. Žiadne kombinácie s jogurtom, cereáliami, vločkami... bude to vo vás len zbytočne kvasiť a minie sa účinku.

 • Nechajte si polhodinku až hodinku aby vám váš žalúdok ovocie strávil a posunul ďalej. Potom si dajte druhé raňajky – čistú ovsenú kašu alebo inú kašu, ryžu alebo iné obilniny, ďalšie ovocie,  biely jogurt alebo rovno prejdite na obed.
 • Ako obed - čistá zelenina-varená alebo surová alebo mix, zeleninový šalát, ale bez príchutí a dressingov. Varené alebo pečené zemiaky (môžete s pravým maslom, nie s rastlinnými nátierkami, a trošku osoliť, mňam-jednoduché, ale chutné) so zeleninou-napríklad varená mrkva, petržlen a cvikla plus, ak chcete nejaká surová zelenina k tomu. Alebo iba celozrnná ryža, iba obilniny alebo iba strukoviny zasa so zeleninou.
 • Keď vám vytrávi, znova ovocie-koľko chutí a zmestí sa. Alebo ovocné či zeleninové šťavy-tie sú najlepšie čerstvé, ale môžte aj kupované.
 • A keď sa hlad zasa ozve, možno až na večeru...dajte si večeru-to isté čo na obed alebo ovocie.
 • A samozrejme počas celého dňa pite - vodu, bylinkové čaje alebo šťavy a keď vás aj pred spaním prepadne hlad, najedzte sa ovocia.
 • Doprajte si oddych, žiadna ťažká fyzická práca. Pospite si, dajte si kúpeľ s maskou na tvár alebo bez, masáž, čítajte, meditujte, píšte, kreslite...čokoľvek, čo vám vyprázdni hlavu.

Takýto „odľahčák“ môžete držať jeden, dva, tri dni, týždeň, mesiac, rok...teda až na ten oddych-ničnerobenie.

A čo k očistie napísal R. S. Morse v knihe ZÁZRAČNÁ DETOXIKACE -Syrová strava a byliny pro dokonalou buněčnou regeneraci:

“Nejprve je třeba začít konzumovat zásadotvorné potraviny, především ovoce a zeleninu, čímž zahájíte detoxikační a rehydratační proces. Chcete-li očistný proces urychlit, musíte veškeré ovoce a zeleninu konzumovat syrové, tj. tepelně neupravené ani jinak zpracované. Chcete-li proniknout hlouběji do tkání a tento proces ještě více urychlit, jezte pouze syrové a čerstvé ovoce. To obsahuje největší množství antioxidantů a má nejsilnější adstringentní účinky. Jeho cukry se spalují pomalu, ale jsou nesmírně účinné, regenerují buňky rychleji než jakákoli jiná potrava a rovněž se vstřebávají mnohem snadněji. Ovoce má též nejlepší elektrické vlastnosti ze všech potravin. Energie obsažené v syrovém ovoci jsou tak silné, že urychlují přenos impulzů mezi neurony a fungování endokrinního systému.

NELAMTE SI S TÍM HLAVU !

Protože je syrové ovoce tak účinné při detoxikaci a regeneraci, může se vám stát, že budete detoxikovat moc rychle. To můţe vyvolat zcela mimořádné očišťovací symptomy. Byl jsem svědkem mnoha prudkých reakcí, například nejrůznějších abscesů v ústech, otoků v podobě nádorů na celém těle, popraskané a zhnisané kůže, ba dokonce vyhřezlých tumorů. Všechny tyto reakce měly společnou příčinu: detoxikující osoba náhle přešla z běžné stravy tvořené mléčnými a masitými pokrmy a toxickými chemikáliemi na velice čistou a očišťující stravu – čerstvé, syrové ovoce. Ovocná dieta v těle prudce rozvíří toxiny a hlen, přičemž vyvolá některé velice pozoruhodné vedlejší účinky. Avšak budete-li několik prvních týdnů konzumovat syrové ovoce a zeleninu, váš očistný proces bude probíhat mnohem pomaleji a celkově snadněji.

Jednou z nejradikálnějších detoxikačních metod je vodový půst. Avšak pozor ! Nedoporučuji jej osobám s chronickými a zejména degenerativními chorobami, které mají málo energie.

Detoxikace nebývá vždycky snadná. Většina nejtěžších případů jsou pacienti s rakovinou, HIV nebo poraněním páteře, kteří se stali silně toxickými. Mějte na paměti, že tělo začne vylučovat vše, co do něj nepatří, dokonce oslabené tkáně (např. nehty) a oslabenou svalovinu. To vypadá horší, než ve skutečnosti je, ale měli byste vědět, co všechno tělo udělá, aby se vyčistilo. Tělo se může samo zubožit na úděsnou úroveň, jenom aby se zbavilo svých oslabení a toxinů. Avšak ujišťuji vás, že se opět samo skvěle zregeneruje. Když vám shoří část domu, musíte nejprve uklidit spáleniště, než začnete s rekonstrukcí. A vaše tělo musí udělat totéž. Většina lékařů se toho však zalekne, ačkoli se jedná o normální přírodní proces. Příroda odjakživa odstraňuje slabé, aby udělala místo silným. To se týká i buněk.

Máte-li v těle skladiště toxických chemikálií, můžete při očišťování zakoušet bušení srdce. Stává se to zřídka, ale přece. Nezapomínejte, že máme toxiny uloženy hluboko ve tkáních, dokonce ještě z doby, kdy jsme byli v děloze. Neočekávejte proto, že se jich zbavíte přes noc. Avšak viděl jsem lymfomy zmizet za pětačtyřicet dní, rakovinu žaludku za devětapadesát a cukrovka za šedesát dní.

Tělo bude rovněž zvýšením své systémové teploty podporovat pocení, aby zničilo a odstranilo parazity. Dobré je, že tento proces netrvá dlouho a čím jste uvnitř čistější, tím méně čištění je potřeba. Moţná budete muset absolvovat pouze jeden, dva nebo tři cykly pocení, abyste se zbavili většiny chorobných symptomů.“

A veľa iných zaujímavých vecí.

A na záver už iba napíšem... ako som začala jesť viac ovocia – zo začiatku som sa ráno do toho musela nútiť, ale po pár dňoch (asi 3 dni ) si telo na to tak zvyklo, že keď som si raz dala ako prvé ráno chlieb, nechutil mi až tak a to ovocie mi chýbalo. A tiež som si všimla, že mám oveľa lepšiu náladu, čo v zime som skôr smutnejšia. Takže tvrdím, že ovocie zlepšuje náladu (a tipujem, že nie som prvá s týmto poznaním).

Do jedenia - ovocia milí čitatelia

Zuzanah